Witaminy w drzewach zaklęte
Oba drzewa – Jabłoń i Marula to istotne elementy ludowych tradycji, obrzędów, miejsca spotkań, ale również rośliny wykorzystywane w medycynie. Dzięki bogactwu witamin w owocach niejednokrotnie pomagają przy różnych schorzeniach.
Miąższ pełen niespodzianek
Owoce marula znane są głównie z tego, że zawartością witaminy C kilkukrotnie przewyższają pomarańcze czy grejpfruty. Nasiona wykorzystuje się w kuchni jako dodatek do potraw mięsnych. Wyciskany z nich olej to bogactwo dobroczynnych kwasów tłuszczowych. Jest odporny na utlenianie i zachowuje stabilność w wysokiej temperaturze. Można więc używać go do smażenia i dodawać do sałatek. Jednak ze względu na wysoką cenę, w kuchni stosowany jest dość rzadko. Doceniany jest za to jako składnik kosmetyków.
Marula – skarb natury
Olej z maruli to jeden z topowych olejów roślinnych, okrzyknięty w kosmetologii cudem natury. Promowany przez najbardziej prestiżowe marki kosmetyczne na całym świecie ma wyjątkowe właściwości odżywcze, regenerujące i antyoksydacyjne. Może być stosowany do każdego typu cery, zwłaszcza do skóry dojrzałej, suchej, ale także problematycznej. Dzięki bogatym właściwościom zredukuje zmiany trądzikowe, blizny i przebarwienia. W efekcie skóra zyska młodszy wygląd, ale również będzie nawilżona i oczyszczona.
Moc jabłoni
W starożytności jabłko pojawiało się na stołach możnych władców, jako owoc niezwykle rzadki i pełen symbolicznych znaczeń - stanowiło rekwizyt obrzędowy. W mitologii, w słynnym ogrodzie Hesperyd, rosła jabłoń rodząca złote owoce, obdarzone magiczną mocą. Z kolei w Rumunii funkcjonował mit, który mówił, że słońce i księżyc to dwa jabłka, które rzuciło w Niebo Dzieciątko Jezus.
Dzikie jabłka stanowiło ważny element jadłospisu naszych przodków. Dodawano je do kapusty, sporządzano z nich ocet. Za to z drewna jabłoniowego wyrabiano zabawki, smyczki do skrzypiec, warcaby. W polskiej kulturze ludowej jabłkiem posługiwano się w magii miłosnej. Dziewczyna, która chciała uzyskać wzajemność chłopca, dawała mu do ugryzienia jabłko, by przywiązać go do siebie na zawsze. Roślina ta pełniła ważną funkcję podczas obrzędów weselnych, jabłoń była postrzegana jako symbol odkupienia, niewinności i czystości.
Jabłka wykorzystywane były w medycynie ludowej. Te poświęcone w dniu św. Błażeja lub w święto Matki Boskiej Zielnej - leczyły ból gardła. Spożywanie surowych owoców było polecane na zgagę. Jabłka powodowały wzmożenie apetytu, oczyszczały układ pokarmowy i łagodziły objawy artretyzmu. Drzewa oraz ich owoce były ważnym aspektem życia ludzi, więc aby miały obfite plony - stosowano różnego rodzaju praktyki magiczne, np. Bułgarzy w wieczór wigilijny okręcali pień drzewa wełną.
Zakazany owoc
Jabłka to źródło witamin: A, C, E, K, PP i z grupy B. Do tego towarzyszy im mnóstwo pierwiastków, m.in.: fosfor, żelazo, krzem, potas czy wapń. Nie można też zapominać o pektynach – to właśnie one regulują pracę jelit i pełnią funkcję detoksykującą. Dlatego tak ważne jest codzienne spożywanie jabłek, najlepiej ze skórką.
Z kolei olej pozyskiwany z pestek jabłek, wykorzystywany w kosmetyce, to surowiec o działaniu zmiękczającym, nawilżającym i regenerującym. Wpływa na produkcję włókien kolagenowych, dzięki czemu sprawdzi się w pielęgnacji cery zmęczonej i dojrzałej. Zawartość siarki sprawia, że jest pomocny w przypadku łuszczycy czy zmian trądzikowych. Kwasy tłuszczowe zapewniają skórze miękkość i odżywienie.
Hit ostatnich lat - olej z pestek jabłoni!
Olej z pestek jabłoni jest bogaty w antyoksydanty, takie jak witamina E, które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie, wspierając zdrowie komórek i zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Dzięki zawartości fitosteroli i kwasów tłuszczowych, olej z pestek jabłoni może pomagać w łagodzeniu stanów zapalnych skóry, pomaga w nawilżeniu oraz odżywia, poprawiając jej elastyczność i wygląd.
W obu drzewach drzemią olbrzymie pokłady możliwości wykorzystywanych przez ludzkość od tysięcy lat, zarówno do wierzeń ludowych, medycyny, kuchni tradycyjnej czy przy tworzeniu codziennych rzeczy niezbędnych do życia. Powracamy do korzeni i ponownie zwracamy się natury by wykorzystywać jej niezwykłe dary.
***
Moc tych obu olejków znajdziecie w naszej linii kosmetyków OWOCE MIŁOŚCI.