Okres zimowy to nie lada wyzwanie dla kondycji ludzkiej skóry. Temperatury za oknem spadają poniżej zera, pojawiają się przenikliwy chłód i nieprzyjemny wiatr. To warunki niemal ekstremalne dla delikatnej tkanki skórnej, która wymaga odpowiedniego zabezpieczenia na niekorzystną porę. W jaki sposób zadbać o cerę w zimę i jak ochronić skórę przed chłodem? Przedstawiamy nasze rozwiązania.
Dlaczego skóra źle znosi zimową porę?
Gdy robi się chłodniej, pospiesznie zaglądamy do naszej szafy w poszukiwaniu cieplejszych ubrań. Wychodząc na zewnątrz często mamy na sobie przynajmniej kilka warstw, dzięki czemu lepiej izolujemy swoje ciało od wychłodzenia. Przylegające, ocierające ubranie nie jest sprzymierzeńcem dla naszej skóry. Ciało, które do tej pory było przyzwyczajone do lekkich ubrań, teraz musi mieć na sobie znacznie więcej materiału.
Pojawiają się otarcia, a nasza skóra ma większy problem z niedostatecznie odprowadzaną wilgocią, która nieustannie wydziela się przez niewielkie pory. Wielogodzinne przebywanie "w ciężkich ciuchach" nie jest dla naszej skóry niczym przyjemnym. Stąd też prawidłowa pielęgnacja nie tylko skóry twarzy, ale i całego ciała, jest kluczowa w kontekście zachowania jej dobrej kondycji zimową porą.
- Systematycznie obserwujmy, czy na newralgicznych częściach naszego ciała nie pojawiają się otarcia. Jeśli zignorujemy niewielkie zaczerwienienia, to z pewnością w kolejnych dniach odczujemy ten problem bardziej.
- Kremujmy te miejsca wartościowymi produktami np. z zawartością masła shea, nawilżajmy je i dbajmy o to, aby ubrania były przede wszystkim wygodne. Strój powinien być ciepły i absolutnie nie powinien krępować ruchów.
- Dobierajmy odpowiednie obuwie, dzięki któremu nasze stopy będą mogły wygodnie stawiać kroki, bez ryzyka powstawania otarć i zaczerwienień.
Na ratunek suchej cerze
Narażona skóra na całym ciele to jedno, inną zaś kwestią są podrażnienia cery, które nasilają się, gdy temperatura powietrza spadnie poniżej dziesiątej kreski. Zimą skóra twarzy znacznie szybciej się przesusza – powodem takiego stanu rzeczy jest przebywanie w ogrzewanych pomieszczeniach, w których panuje niewielka wilgotność. Naturalna bariera lipidowa skóry zostaje tym samym zachwiana, a kolejne czynności, związane, chociażby z wyjściem na zewnątrz, są przyczynkiem do pogłębiania się problemu.
Skóra, której kondycja została nadszarpnięta niekorzystną jakością powietrza, musi skonfrontować się z kolejnymi problemami: zimnym powietrzem i niską temperaturą. Zimowej aurze towarzyszą także zamarzające mżawki i porywiste wiatry, które jeszcze bardziej obciążają i tak bezbronną już cerę w okresie chłodu. Jeśli same nie zadbamy o zapewnienie bariery ochronnej naszej skóry, to ona sama nie będzie w stanie prawidłowo się zregenerować. Zaniedbanie pielęgnacji będzie skutkować:
- złuszczaniem się naskórka, najpierw w obszarze nosa i zatok, później na całej buzi;
- pojawieniem się uczucia napięcia, wywołanego odwodnieniem się skóry;
- występowaniem nieestetycznych zmian – zaczerwienienia, odbarwienia, plamki;
- większym ryzykiem pojawiania się zaskórników, infekcji bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych.
Nie powinnyśmy nakładać na twarz kosmetyków nawilżających, jeśli decydujemy się na niezwłoczne opuszczenie mieszkania. Mróz panujący na zewnątrz może sprawić, że gruba warstwa kremu nie wchłonie się odpowiednio – jeśli mrozy są skrajne, to woda wręcz zamarznie. Warto, aby kosmetyk posiadał składniki, które zabezpieczą skórę przed nadmierną utratą wody, będąc jednocześnie barierą ochronną dla cery. Dobrze w tym kontekście sprawdzają się naturalne kremy z zawartością olejów organicznych, uzupełnione cennymi składnikami odżywczymi, które złagodzą stany zapalne i zaczerwienienia na skórze.
Systematyczna pielęgnacja skóry
Pielęgnacja skóry w okresie zimowym nie powinna mieć charakteru doraźnego. Wykonujmy czynności związane z nakładaniem preparatów regularnie, najlepiej każdego dnia. W okresie zimowym zrezygnujmy z mocnych peelingów złuszczających – zamiast nich wybierzmy delikatne płyny oczyszczające, które nie przyczynią się do usunięcia zewnętrznych warstw naskórka. Warto pielęgnować swoją skórę olejkami odżywczymi; znakomicie sprawdzi się także wizyta w saunie i systematyczna, relaksująca kąpiel w wannie.